Lysá nad Labem přivítá legionářský vlak

Před dvěma letÿ se naplnil projekt Československé obce legionářské vytvořit přesnou repliku vlaku z období let 1918 – 1920. Tehdy se těmito vlaky desetitisíce čs. legionářů přepravily napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. A nyní tato replika Legiovlaku křižuje železniční tratě po celé naší vlasti a jeho cesta skončí symbolicky právě v roce 2020 kdy se završila sibiřská anabáze Čsl. legií.

Replika se skládá z třinácti zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. A tak možno shlédnout vůz polní pošty, těplušky, zdravotní, filmový, velitelský, štábní, obrněný, prodejní, krejčovský, kovářský (zrekonstruován na Slovensku), ubytovací a dva plošinové na nichž jsou umístěna děla a obrněné auto. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.

Nádraží v Lysé nad Labem je tak již osmnáctou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po okresních a dalších městech České republiky. V neděli 9. července se od 10 hodin zde uskuteční slavnostní uvítání a představení této výjimečné vlakové soupravy. Chybět nebude bohatý kulturní program o který se postarají místní spolky a sdružení. Vše zahájí Hasičská dechová hudba, představí se místní i křenečtí Baráčníci, chybět nebudou členové místního Sokola a řada další hostů. Legiovlak si bude moci každý podrobně prohlédnout až čtvrtka 13. července kdy se vydá na další úsek té své „české anabáze“.

mar

LEGIOVLAK_A3_Lysá