Legendární Poutníci vystoupí v mělnickém kulturáku

V předvečer mikulášské nadílky 4. prosince 1970 se konalo v Country klubu v Maloměřicích první vystoupení dnes již legendární kapely, jenž všichni (nejen) milovníci bluegrassu a country znají jako Poutníky. Již od prvních koncertů se skupina řadí do brněnské a krajské špičky tohoto žánru, což potvrdila i svými postupy do celostátního finále soutěže Porta, jež měla tenkrát velký zvuk. Jako u všech kapel, i zde docházelo k obměnám sestavy a až v letech 1974 a 1979 se skupina ustálila. A to proto, že do kapely přichází tři velké postavy Poutníků, a sice kytarista a zpěvák Zdeněk Kalina, bendžista, skladatel a zpěvák Robert Křesťan, a konečně s mandolinistou Pavel Petržela. Skupina začíná vítězit na mnoha přehlídkách a velký úspěch zaznamenala na tehdy slavných plzeňských Portách v letech 1981 – 83. V roce 1987 kapele vychází první deska a o rok později se vydává na profesionální dráhu. Následovaly další nahrávky a skupina konečně věrná svému názvu navštívila celou řadu evropských zemí a dostala dvakrát za sebou (1989 a 1990) ocenění za nejlepší neamerické CD roku v USA. Kromě toho odehrála kapela stovky koncertů po tehdejším Československu. Avšak devadesátá léta jsou opět ve znamení personálních změn. Odchází i Robert Křesťan, jenž zakládá nyní již rovněž legendární Druhou trávu. Na přelomu tisíciletí vzniká další sestava, která hraje dodnes. V loňském roce kapele vyšlo vzpomínkové „dvojcédéčko“ a vystoupila v čínské Šanghaji Hudebním světovém veletrhu.

V letošním roce plánuje koncertní šňůru nazvanou prostě ,,Poutníci“. Její dramaturgie je postavena na vzpomínkách na některé bývalé významné členy skupiny. Během koncertu se představí také současná sestava a posluchači uslyší též písničky ze všech poutnických nosičů. Zazní jak písně z oblasti americké, tak i české country hudby a samozřejmě již klasické hity jako „Panenka“, „Telegraf rout“, „Pojďme se napít“ či „Hotel Hillary“.

A právě jedna z prvních letošních zastávek bude mělnický Masarykův kulturní dům, kde ve středu 28. února od 19.30 potěší všechny své zdejší příznivce.

mar