Legendární písničkář se představí v kralupské Vltavě

Příznivce české folkové scény česká skutečná hudební lahůdka. V prostorách zdejšího kina nezahraje totiž nikdo jiný nežli Karel Plíhal! Tento kytarista, zpěvák, skladatel, textař, hudební režisér a aranžér vystudoval Střední průmyslovou školu strojnickou v Olomouci, poté pracoval jako konstruktér, topič v olomouckém divadle a nakonec se stal písničkářem přestože nemá žádné hudební vzdělání. Na kytaru hraje od patnácti let a nejprve vystupoval v olomouckých undergroundových, country, či swingových kapelách Hučka, Falešní hráči a Plíharmonyje. První sólové vystoupení měl v roce 1983 kdy se stal doslova hvězdou tehdy vyhlášeného festivalu trampské, country a folkové hudby Porta v Plzni. Posléze se stal čtyřnásobným držitelem cen tohoto soutěžního hudebního festivalu. Složil hudbu k řadě inscenací Moravského divadla Olomouc, mimo jiné Zlatovláska, Sluha dvou pánů, Utrpení Dona Perlimplína, Manon Lescaut, Cyrano, Zimní pohádka, Pašije, Giroflé-Giroflá etc. Zhudebnil některé Kainarovy básně a režíroval nahrávání alb například Jarka Nohavici, Petra Fialy, bratří Ebenů či Bokomary.

Jemná a hravá poetika, komorní atmosféra, to vše ve formě inteligentně humorných, často vyzrále sebeironických textů nebo krátkých veršovánek uvozujících či doplňujících jednotlivé písničky. Projev, který nelze napodobit. A rovněž famózní kytarové umění. Tak to vše je Karel Plíhal…Valčíky, blues, latinskoamerické rytmy, swing i jeho typické náladovky hrané nezaměnitelnými zvětšenými a zmenšenými durovými akordy – vše zvládá s lehkostí a bravurou.

A nyní se tento ojedinělý hudebník textař a poeta po koncertní pauze způsobené zdravotními potížemi s rukou vrací na koncertní podia. Karel v jedné chvíli dokáže publikum rozesmát veselou básničkou, aby vzápětí posluchače rozněžnil a roztesknil emotivním textem písně. Jeho jednočlennou kapelu posílil skvělý kytarista Petr Fiala, kterého Karel potkal na hudební škole v Hradci Králové. Na Plíhalově koncertě posluchače čeká jemná a hravá poetika, komorní atmosféra a to vše ve formě inteligentně humorných, často vyzrále sebeironických textů nebo krátkých veršovánek uvozujících či doplňujících jednotlivé písničky. A zároveň famózní kytarové umění. Koncert se uskuteční v kině Vltava ve středu 5. února od 19 hodin.