V Kralupech bude místo herny dům sociálních služeb

Kralupy nad Vltavou (Mělnicko) 22. května (ČTK) – Farní charita Kralupy nad Vltavou buduje v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku nové sídlo svých sociálních služeb pro lidi v nouzi. Vznikne místo bývalé herny v Riegrově ulici. V objektu bude nízkoprahové zařízení pro děti a mládež nebo sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi. ČTK o tom v tiskové zprávě informovala Jarmila Lomozová z Arcidiecézní charity Praha.

Cílem zařízení pro děti a mládež je vytvářet bezpečné a příjemné prostředí pro děti a mládež ve věku od šesti do 26 let, pomoci jim se školní přípravou, s výběrem budoucího povolání či s mezilidskými vztahy. V zrekonstruované budově naleznou pomoc také celé rodiny, pracovníci pomohou například s výchovou a vzděláváním dětí. Ve střešní nástavbě domu pak vzniknou dva azylové byty.

Farní charita zakoupila dům díky evropským dotacím, jeho otevření se plánuje na podzim. Podle webových stránek Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) si projekt vyžádá více než 18 milionů korun. Rekonstrukce budovy započala v dubnu.

„Naše činnost se rozšiřuje. Provozujeme sedm sociálních služeb a řadu dalších projektů na pomoc potřebným. V roce 2010 jsme získali dům v Sokolské ulici. Od té doby jsme založili další služby, které jsou nyní v pronajatých prostorech. To je pro nás dlouhodobě cenově nevýhodné, proto je chceme přestěhovat do vlastního. Nové prostory nám navíc umožní naše stávající služby rozšířit a zvýšit jejich kapacitu,“ řekla ředitelka Farní charity Kralupy nad Vltavou Barbora Kovářová.

Riegrova ulice je v centru města, poblíž hlavního kralupského náměstí, kostela, obecního úřadu či informačního centra. „Chceme využít toho, že je dům v tak příjemné a atraktivní lokalitě. Vedle sociálních služeb pro potřebné plánujeme dům Na Františku otevřít i široké veřejnosti. Své místo tu najde keramická dílna s kurzy pro děti i dospělé a charitní obchůdek,“ dodala Kovářová.

Ve svých sedmi sociálních službách pomůže Farní charita Kralupy nad Vltavou ročně více než 500 klientům. Zaměstnává bezmála čtyři desítky pracovníků. Celkové náklady na provoz charity se ročně vyšplhají k částce devět milionů korun.

bns hj