Královská věnná města hledají svou královnu

Co spojuje Mělník, Hradec Králové či Jaroměř. Byla to Královská věnná města, což znamená, že byla v držení českých královen a jejich zisk je zabezpečoval i v době kdy ovdověly. Mnohé z nich zde i sídlily. V Mělníku například vdova po králi Zikmundovi, Barbora Selská či vdova po Jiřím z Poděbrad, Johana z Rožmitálu, která zde i zemřela. V Hradci Králové měla zase svůj proslulý dvůr vdova po Václavu II. Eliška Rejčka kde žila se svým, dnes by se dalo říci přítelem, Jindřichem z Lipé. Věnnými městy byla ještě Polička, Trutnov, Vysoké Mýto, Chrudim, Nový Bydžov a Dvůr Králové nad Labem. Tolik na okraj.

A všechna tato města každoročně volí královnu Královských věnných měst. Každé královské věnné město do ní nominuje jednu svoji kandidátku a všech devět dívek se během soutěžního večera pokusí co nejlépe zvládnout následující disciplíny: předvedení dobových tanců, módní přehlídka ve společenských šatech, oblíbená volná disciplína a prokázání znalosti historie svého města.

A tak jste-li dívkou, ženou, dámou, které je 18 let a výše a chcete se stát královnou navštivte ve dnech 9. – 10. března královehradecký Aldis, a hledejte červené stánky Královských věnných měst. Zde se můžete nechat vyfotografovat v královské korunce a zařadit se takdo soutěže o volbu královny Královských věnných měst 2018.

Vítězku budou moci hlasováním vybírat všichni, kteří navštíví webové stránky www.vennamesta.cz. Zde se ve fotogalerii všechny finalistky představí. Královna pak vyhraje víkendový pobyt pro dvě osoby v jednom z Královských věnných měst dle svého výběru.

mar

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter