Koncert pro republiku zazní v MKD

Milovníci vážné hudby kteří v pátek 5. října zavítají do Masarykova kulturního domu si užijí skutečně hudební lahůdku. Přímo symbolicky v 19.18 hodin bude zahájen speciální komponovaný program symfonického orchestru s tanečním doprovodem u příležitosti oslav 100. výročí republiky.

Za dirigentský pult se postaví hudebník, hudební skladatel, aranžér a dirigent známý pod jménem Varhan Orchestrovič Bauer. Do podvědomí české kulturní veřejnosti se vepsal jednak svou hudbou k filmu „Goyovy přízraky“ režiséra Miloše Formana či kontroverzní úpravou české hymny v loňském roce. Dirigoval také Olomouckou filharmonii na turné české pěvkyně Evy Urbanové a se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu premiéroval svoji symfonickou větu Trebbia 007. Kromě toho se nevyhýbá ani komponování reklamní, propagační a jiné drobné hudby a nebojí se experimentovat s jinými žánry. Svoji vlastní tvorbu často hraje i nahrává s orchestrem, který založil pod jménem Okamžitý filmový orchestr, který se představí i zde. O taneční doprovod se postará choreografka a tanečnice Dana Pala, která žije a tvoří střídavě v Praze a ve Španělsku. Hlavní náplní její tvorby je příprava tanečních projektů, kreativních workshopů a propojení různých uměleckých disciplín z oblasti pohybového divadla a architektury i multimediálních technologií, a to hlavně v České republice a ve Španělsku. Před pěti lety vytvořila kolem sebe uskupení umělců pod názvem Dana Pala Creativity company z nichž kromě ní se zde představí i Hana Turková a Ondřej Sochůrek. O pěveckou část se postará Veronika Vítová, která má sice v repertoáru mnoho jazzových standardů, avšak se věnuje i klasické hudbě. A s ní vystoupí známá herečka a mělnická rodačka Jitka Čvančarová, kterou není ani třeba blíže představovat.

Na programu bude především symfonická i filmová hudba posledních sto let odrážející historické události a emoce českého národa. A jelikož si tento den připomeneme i nedožité 82. narozeniny Václava Havla, zazní i zhudebněná poezie z jeho sbírky „Antikódy“.

Není pochyb, že toto hodinové vystoupení, neboť skončí rovněž symbolicky ve 20.18 hodin, jistě přinese hluboký kulturní zážitek.

mar

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter