Houbaři si dali dostaveníčko v Nebuželích

Počátek letošního podzimu v lidech, kteří milují houbaření, vyvolával spíše skepsi. Nedostatek srážek spojený s příliš teplým počasím a následné prudké ochlazení a příchod dešťů nevěštily nic dobrého.

Kdo využil jarní období a předzásobil se houbami, když intenzivně rostly, mohl mít důvod ke spokojenosti. Ostatní houbaři s příchodem tohoto zpočátku zvláštního podzimu s obavami sledovali zprávy o tom, jak nedobrá letošní houbařská sezona bude.

V posledních týdnech se umoudřilo i počasí i houby, zase lze vyrážet do lesů a pátrat po úlovcích a doma je poté přetavit na pochoutky. Někdo má na houby štěstí, někdo odchází z lesa téměř s prázdnou. Ten druhý případ je i můj vlastní, proto, když chci vidět, jak vypadají kvalitní houby, nezbude mi, než se vydat někam, kde jsou k vidění.

Třeba do sokolovny v Nebuželích. O uplynulém víkendu tam totiž zájemci mohli spatřit neuvěřitelných 195 druhů hub. Výstavu pro školy i veřejnost připravil mykolog Jaroslav Malý. Protože by tento počet druhů pochopitelně nezvládl nashromáždit sám, přizval si pomocníky – Stanislavu Malou, Marka Blahutu, Bohumila Novotného, Jiřího Krátkého, Ivanu Krátkou a Jiřího Kodeda.

Prezentace jednotlivých exemplářů byla zajímavá a rozhodně bylo nač se dívat. Pozornost návštěvníků poutala zejména největší houba výstavy – šupinovka nádherná, malé návštěvníky zase uchvacovaly píchavky a prášivky, takže do nich co chvíli statečně bušili a měli pak nesmírnou radost z toho, že tyto velké exempláře opravdu mohutně práší.

Sokolovna otevřela svoje prostory o víkendu pro veřejnost, o prohlídku v pondělí pak projevily zájem ještě děti ze základní školy. „Výstava předčila naše očekávání. Odborníky i laiky bezesporu potěšil počet zajímavých a vzácných druhů – například kalichovka půvabná, čirůvka vřetenonohá, čirůvka nejtmavší, bedla poprášená, slzivka sladkovonná i mnohé další,“ řekl organizátor akce Jaroslav Malý.

„O výstavu navíc projevily zájem i některé děti ze Mšena, kde jsem je dva dny předtím zasvěcoval ve škole do tajů hub a jejich světa, a to mi udělalo opravdu velkou radost,“ konstatoval Malý, jenž na výstavě odpovídal na četné dotazy návštěvníků, kterým nestačilo si houby hezky zblízka prohlédnout, přivonět a osahat. „Nejvíc dotazů určitě směřovalo k druhům hub, jako jsou pečárky a bedly, ale nejčastěji kladenou otázkou byla ta směřující na počet vystavených druhů. To zajímalo opravdu snad všech zhruba 150 návštěvníků,“ prohlásil s úsměvem Malý.

Výstava, která si zaslouží pochvalu, může sloužit jako inspiraci ostatním obecním úřadům a spolkům – jsme národ houbařů a podobnou akci by jistě viděli rádi i jinde. Uspořádat prezentaci tohoto rozsahu je sice náročné, v obci Nebužely ovšem má výstava hub již svou tradici.

V Nebuželích vystavuji houby už potřetí díky vstřícnosti starosty obce Jana Čermáka, který se snaží pro své občany pořádat různé zajímavé akce,“ uvedl Malý. Vzhledem k zájmu návštěvníků počítá s pokračování úspěšné tradice.

Dana Duchoslavová