Co Hamáček slíbil a co má ještě splnit?

V neděli 6.9. přebírali členové JSDH Zdiby novou zásahovou cisternu SCANIA. Vozidlo bylo pořízeno z dotace HZS ČR, část přispěl Středočeský kraj a polovina byla z rozpočtu obce. Celkové náklady vč. dalších úprav vozu přesáhly 7 mil. Kč. Celý program moderoval Martin Schum, velitel jednotky, a úvodní projevy měla i starostka obce a náměstek HZS Středočeského kraje plk. Ing. Miloš Hladík. Když pak novou cisternou přivezl Pepa Kdyr další dva hosty, někteří návštěvníci i členové jednotky se nestačili divit. Z vozu vystoupili generální ředitel HZS genpor. Ing. Drahoslav Ryba a náměstek ministra vnitra Jakub Kulhánek, MA. O to příjemněji působila jejich bezprostřednost a srdečnost. Jedním z mála, koho nezaskočili, byl Martin Schum, který poděkoval ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi za plnění slibu. Následně dorazil v zeleném eRku farář P. Mgr. Kamil Vrzal. Velitel poděkoval Robinovi, za to že dal k dispozici svého veterána Škoda 110 R a přivezl s ním k obřadu žehnání pana faráře a že jim pomáhá s projektem. Vše proběhlo perfektně, ke spokojenosti přítomných. Když se ale z řidiče Robina vyklubal Robin Povšík, náměstek ministryně Maláčové a k tomu připočteme účast genpor. Ryby, šéfa všech hasičů v ČR a náměstka Kulhánka, nezbylo nám než se jít optat velitele jednotky, co jim ministr slíbil. Odbyl nás s tím, že si podali s ministrem Hamáčkem ruce, že to nikdo z nich neprozradí, dokud nebude vše připraveno. Každý něco slíbil zařídit a připravit a on, že nám to nevykecá. Prý o tom vědí ze všech přítomných jen 4 lidé. 3 lidé z jednotky a dovodili jsme, že tím čtvrtým je „řidič Robin“. Co jsme zjistili, je v jiném článku.

red

 

Rozhovor s Janem Tvrdým z JSDH Zdiby

Hamáčkův slib

Jedním ze zasvěcených je z SDH Zdiby Jan Tvrdý, který byl u zrodu dohody. Když jsem mu slíbila, že článek nevyjde dřív než 22.9. a neobjevíte se to nikde dřív elektronicky ani na sociálních sítí, tak se trochu rozpovídal.

O co tedy jde?

Jedná se o zřízení nadačního fondu pro členy JSDH. My jsme něco slíbili splnit za SDH a pan ministr nám slíbil další pomoc. Pokud si každý splní co má, ten základ by se mohl představit ve Zdibech 19.9. na Srandamači. Pokud to nezhatí COVID. Pan ministr slíbil účast na závodech a předání cen v dětské kategorii. Je to překvapení pro ty nejmenší závodící hasiče.

K čemu bude ten fond sloužit?

Běžně nadace slouží pro pomoc v těch nejhorších případech pozůstalým, nebo těžce zraněným. Tady je ta funkce NF daleko širší. Měl by poskytovat pomoc také v oblasti právního zastupování, pokud by se

dostal někdo z JSDH v souvislosti s činností hasiče do problémů, poradna v oblasti sociálně pracovní, a také i v oblasti zdravotní péče v souvislosti možnými následky úrazu.

Vždyť jsou JSDH v zaměstnaneckém vztahu u zřizovatele a pojištěni.

Ne každý zřizovatel poskytuje své jednotce tu nejlepší péči a je to často limitováno i rozpočty obcí. A to se týká i pojištění.

Jakou roli v tom hraje ministerstvo vnitra?

Je to dohoda jen mezi námi a ministrem. Chceme to dát společně členům JSDH jako takový menší dárek ministr se zapojuje, jako Jan Hamáček, i když budeme rádi, pokud se zapojí i z pozice ministra vnitra.

Jak tomu mám rozumět?

Tak, že si to budou spravovat pouze registrovaní členové JSDH. Bude to náš fond a vedení fondu se párkrát do roka sejde s panem mistrem, aby probrali případně co je trápí a kde by MV mohlo pomoci.

Kdo s tím přišel?

To nějak společně vyplynulo z debaty.

Víte proč se na to ptám? Prý v tom máte prsty.

Mám se teď chlubit? Není čím. Už asi před rokem jsem rozebíral s klukama co je pálí a pak to nadhodil při setkání s ministrem. Minulou neděli jsme se společně setkali v hasičárně s velitelem a oni dva si na to podali ruce. Zatím nic není hotovo, je s tím spousta práce, ale tohle má smysl.

To jen tak kvůli tomu v neděli přijel ministr do Zdib?

Jen tak ne. Mám s Honzou Hamáčkem osobní vztah a požádal jsem ho setkání s naším velitelem v jiné věci. V půlce srpna zasahovali naši kluci při čerpání zatopené komunikace pod dálnicí a člena JSDH srazil jeden řidič autem, když usměrňoval dopravu. Urazil o něj zrcátko na svém SUV. Kluci mu zavolali záchranku. Lukáš je už v pořádku a to je hlavní. To další nastalo po návratu na základnu. Po sociální síti jsme požádali o pomoc veřejnost. Výsledek byl, díky pomoci veřejnosti, přes 888 000 shlédnutí a 10 500 sdílení a ten šmejd v rukou policie. Honza Hamáček se zajímá o činnost policie i hasičů i prostřednictvím sociálních sítí. Zajímalo ho, jak vše dopadlo, a tak jsem požádal o schůzku, že máme s Šumákem nějaký nápad. Přijel na návštěvu a bylo.

Nebuďte tak stručný.

Sešli jsme se ve třech s Martinem Schumem (velitel JSDH Zdiby), Honza se zeptal na Lukáše a jestli je pachatel v rukou PČR. Obě odpovědi ho uspokojily, především, když se dozvěděl, jakou prdu ten Lukáš tím autem koupil. Pak jsme mu nadhodili náš záměr, slíbil pomoc a udělat si čas na malé hasiče. Kluci si podali ruce a dali slovo chlapa. Tím to bylo uzavřené. Jen jsme ještě museli zavolat strojníka, aby vyjel z garáže a pak si pan mistr prohlédl naší novou cisternu. To je vše.

A kde najdeme informace k nadačnímu fondu? Někdy v týdnu kolem 22.9. by měla být spuštěna webová stránka www.nadacnifondjsdh.cz kde budou základní informace.

Děkuji a držím pěsti, ať se to podaří.