Gynekolog Radek Havlas: Mým koníčkem jsou děti

Gynekologicko-porodnické oddělení bývá odrazem primáře, který jej vede. A protože má každá klientka právo na informace, které jsou pro ni zásadní při rozhodování o místě porodu, rádi bychom vám představili nového primáře Gynekologicko – porodnického oddělení mělnické nemocnice Radka Havlase.

Jaké jsou priority zmíněného oddělení, jaké změny v oblasti nabízených služeb nastanou a jaké jsou vize v oblasti zvyšování komfortu pro klientky – na tyto dotazy odpovídá Radek Havlas, který po absolvování Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové nastoupil na Gynekologicko – porodnické oddělení nemocnice v České Lípě. Obor zpočátku nebyl jeho vysněným, ale záhy se ukázal natolik pestrým, že to nakonec byla dobrá volba. V České Lípě prošel mnoha posty, gynekologii zde řídil osm let.

Co děláte ve svém volném čase?

Jsem ženatý, vychovám čtyři děti v rozmezí 5 – 18 let. Z aktivních sportů se účastním extraligy veteránů ve florbalu. Pohyb doplňuji procházkami s bernským salašníkem a rodinou. Rád čtu – nejen literaturu odbornou, ale i krásnou. V mé knihovně mimo jiné najdete prakticky všechny romány Julese Verna v českém překladu. A poslední koníček – jistě nemalý – jsou děti.

Jak se vám líbí nové působiště? Jak hodnotíte vybavenost oddělení, případně jeho jiné stránky?

Rád bych poděkoval za nabídku, kterou pro mne vedení Gynekologicko – porodnického oddělení Nemocnice Mělník je. Pro mne je to nejenom nabídka, ale i nová šance k dobré práci. Nové působiště mne nepřekvapilo. Pro jeho hodnocení bych použil citát z jedné z mých oblíbených knih „…ne každé zlato třpytívá se…“. Budu se s kolegy těšit na jeho nový kabát.

Vnitřní části oddělení snesou srovnání s mnoha pracovišti, některá i bohatě předčí. Vybavenost oddělení je na standardní úrovni. Jako lékař nemohu být spokojen a vždy najdu na bohatém trhu zdravotnické techniky něco, co bych měl na oddělení rád. A tak je tomu i zde. Ale to nás posouvá v kvalitě péče o pacientky kupředu.

V jakém směru je zde prostor ke zvýšení efektivity práce, případně zvýšení komfortu pro klienty?

Efektivita práce je vděčné téma. Na bývalém pracovišti jsem se jí zabýval více než osm let a stále by  byl prostor ke zlepšování. A zde tomu není jistě jinak. Nicméně se domnívám, že dva týdny na pracovišti mi ještě nedávají plné oprávnění k revizi stavu. Přiznávám se ale, že některé kroky už mi zrají v mysli. Zvyšování komfortu pro pacientky se může dít prakticky neomezeně, vždy existuje ještě „něco“ lepšího – a tak, přestože je stav na oddělení dobrý, věřím, že ve spolupráci s vedením nemocnice dokážeme nabídnout pacientkám další zlepšení.

Plánujete do budoucna rozšíření portfolia služeb?

Ano, zcela určitě. Prioritní je ale pro mne plné obnovení provozu. Obě části oddělení jsme již zprovoznili, od 1. 3. již operujeme, znovu plně funguje ambulance při oddělení a další kroky budou v krátké době následovat. Pokud se vracím k rozšíření, tak chci do mělnické nemocnice vrátit urogynekologii – tedy specializovanou poradnu, urodynamické vyšetřování, cystoskopie a kompletní operativu (páskové výkony na močovou inkontinenci a rekonstrukční výkony na pánevní dno). Urogynekologie má na našem oddělení bohatou tradici a já bych ji zde rád znovu oživil a rozvíjel.

Je na oddělení něco, co Vás příjemně překvapilo?

Přívětivý, pracovitý a odborně zdatný personál. A dále pak vstřícnost kolegů z dalších oddělení nemocnice.

Jak hodnotíte spolupráci s nelékařským personálem?

Zatím, a věřím, že nejenom zatím, na výbornou.

Jaké postupy v souvislosti s porodnictvím upřednostňujete?

Jsem vychován konzervativními porodníky ze „staré školy“, kteří mne naučili základnímu pravidlu – porodník musí být hlavně trpělivý. A to jak ve vztahu k rodičce, tak k vlastnímu porodu. A v případě ohrožení matky či dítěte naopak rychlý a precizní tak, aby splnil to základní, co se od něj očekává, tedy že včas a odborně správně pomůže rodičce i dítěti. Je pravdou, že moderní doba přináší mnohé požadavky ze strany pacientek – rodiček. Věřím tomu, že většinu z nich dokážeme akceptovat, splnit a ve vzájemné spolupráci porody dovést ke zdárnému konci, k narození krásného a zdravého potomka.

Jaké postupy v souvislosti s porodnictvím zamítáte?

Neakceptuji nezodpovědnost – a to jak ze strany personálu, tak pacientek. Hazardování se zdravím a životy nepatří do moderní společnosti. Česká republika patří v oblasti porodnictví mezi čtyři nejvyspělejší země světa. Radím tedy rodičkám – využijte této možnosti a zbytečně neriskujte.

Co je pro Vás při Vaší práci prioritou?

Spokojené pacientky.

Jaké máte vize v souvislosti s oddělením?

Chci kvalitní oddělení okresního formátu, rozhodně nechci budovat specializovanou kliniku. Samozřejmě budu rád, pokud naše služby využijí i pacientky odjinud, nicméně prioritou je pro mne kvalitní péče poskytnutá pacientkám mělnické spádové oblasti.

red