Eva Urbanová – Vánoční koncert

Přímo symbolicky 12. prosince kdy po celé republice bude probíhat akce „Česko zpívá koledy“ čeká mělnické milovníky klasické hudby nevšední kulturní zážitek. V hlavním sále Masarykova kulturního domu se od 19 hodin uskuteční Vánoční koncert na němž vystoupí jedna z našich nejlepších operních pěvkyní.

Sopranistka Eva Urbanová byla dvakrát oceněna Cenami Thálie za Kostelničku v Janáčkově Její pastorkyni, získala kanadskou cenu Dory Mavor Moore za ztvárnění téže role v inscenaci v Torontu či americkou cenu Grammy za nahrávku Famous Opera Arias. Na tutéž cenu byla nominována i její nahrávka Fibichovy Šárky s dirigentem Charlesem Mackerrasem. V roce 2003 byla Eva Urbanová jmenována Rytířem řádu umění a literatury Francouzské republiky. Je rovněž světově uznávaná pro své interpretační a komunikativní vystupování, jimiž doplňuje své operní působení. Zpívala na galakoncertech v kanadském Torontu, ve španělské Valencii a Seville či samozřejmě i na Pražském jaru. Na švýcarském turné účinkovala ve Verdiho Requiem, v Mozartově Requiem pro změnu v Mnichově, v Brittenově Válečném requiem v londýnské Royal Albert Hall, v Martinů Gilgamešovi v Londýně a v Janáčkově Glagolské mši znovu v městě nad Temží a také v Torontu, Vídni a Aténách.

V mělnickém kulturním domě se představí s neméně významnými umělci. Barocco sempre giovane, v překladu „Baroko stále mladé“ je komorní soubor složený ze špičkových mladých českých profesionálních hudebníků. Byl založen v roce 2004. Původně se specializoval na interpretaci skladeb vrcholného baroka odtud název souboru, avšak v současné době jeho repertoár obsahuje skladby všech slohových období, včetně hudby 21. století. V premiéře provedl i řadu skladeb současných autorů. Soubor je zván na významné domácí i zahraniční hudební festivaly, jeho koncerty vysílaly televizní i rozhlasové stanice, nahrává na CD a pořádá vlastní abonentní řady koncertů. Barocco sempre giovane spolupracuje s předními českými i zahraničními umělci. Zvláštní pozornost věnuje spolupráci s mladými interprety, laureáty významných mezinárodních soutěží, zejména s vítězi soutěží Pražského jara, soutěže Fritze Kreislera ve Vídni, královny Alžběty v Bruselu či Čajkovského soutěže v Moskvě.

Na tomto koncertě zazní skladby Giuseppe Torelliho, Franze Schuberta, Johanna Pachelbela, Antonína Dvořáka a dalších světový i našich autorů.

mar