Dušičkové hřbitovy v obležení policistů

Období kolem svátku Památky zesnulých je každoročně časem zvýšeného silničního provozu, ale také dobou velké aktivity lidí, kteří se neštítí ukrást květinovou výzdobu z hrobů nebo kabelku odloženou vedle hrobu.

Policisté proto varují před pachateli, kteří jsou schopni se vloupat se do motorových vozidel odstavených u hřbitovů nebo přímo na nich odcizit odložené věci. „Tito pachatelé si vyhlížejí především osamělé osoby, které se věnují úpravě hrobu, a čekají na jejich nepozornost, aby odloženou kabelku nebo tašku mohli odnést,“ uvedl mluvčí mělnických policistů Josef Houžvic. Podle něj „práci“ zlodějům usnadňují často sami lidé, kteří ve svých autech nechávají věci bez dozoru.

Policie rovněž varuje před zvýšeným silničním provozem v „dušičkovém“ počasí vyznačujícím se častnými mlhami, dešti, celodenním šerem a listím spadaným na silnice, na nichž dopravu často komplikuje zvýšený počet různých uzavírek, oprav vozovek a jimi způsobených objížděk.“To vše dohromady vyžaduje na řidičích, aby se o to více věnovali řízení vozidla, dodržovali stanovenou rychlost, bezpečnou vzdálenost mezi vozidly, obrnili se trpělivostí a přidali i více ohleduplnosti,“ konstatoval Houžvic.

Policisté v tomto období slibují dohled nad bezpečností na hřbitovech a v jejich okolí. „Policie apeluje na všechny řidiče, aby jezdili tak, aby snížili riziko dopravní nehody na minimum, při opuštění vozidla všechny věci uložili do zavazadlového prostoru a nedávali šanci zlodějům. Návštěvníkům hřbitovů doporučujeme, aby byli ostražití a měli své osobní věci neustále pod dohledem,“ dodal Houžvic.