Děti ze žákovského parlamentu v Byšicích pomáhají nemocnému spolužákovi

Aktivitám pomáhajícím druhým se již čtvrtým rokem věnují děti z žákovského parlamentu při byšické základní škole. Letos se jim podařilo zapojit se do programu Nadace Via a získat z něj výraznou finanční podporu pro svou věc.

Účastníci žákovského parlamentu letos v září zjistili, že jejich spolužák z druhé třídy Ladislav Libich o prázdninách onemocněl leukémií. „Hned jsme přemýšleli, jak bychom jemu a jeho rodině mohli pomoci. Přihlásili jsme se do programu Nadace Via Dobro – druzi,“ řekla Miloslava Houšková, která činnost byšického žákovského parlamentu koordinuje.

Nadace svým programem podporuje i propojuje mladé lidi do 26 let, kteří chtějí své nápady, energii a čas věnovat přípravě benefičních projektů. „Nastudovali jsme si podmínky přihlášení do programu a hned jsme se pustili do práce. Sestavili jsme plán benefičních akcí, které v průběhu školního roku pro Ládíka uspořádáme,“ uvedla Houšková.

Byšický projekt Pomoc pro Ládíka zahrnuje listopadový vánoční jarmark, v únoru příštího roku bude pokračovat prodejním bazárkem, v dubnu velikonočním „řehtáním“ a o měsíc později jej završí byšický „maraton“. Organizátoři po jeho sestavení vyplnili příslušný formulář, pořídili fotografie svého týmu a spolu s motivačním videem jej zaslali Nadaci Via, po třech týdnech plných napětí dostali očekávanou odpověď.

Komise jejich aktivitu zařadila do čtrnáctky podporovaných projektů – získanou částku až do výše 15.000 korun navýší na dvojnásobek, dalších 3500 korun organizátorům zaplatí za realizaci projektu. „Pokud se nám podaří vybrat 30.000 korun a více, získáme další finanční bonus,“ pochvaluje si Houšková.

Úspěšná přitom byla již úvodní část projektu. Byšický vánoční jarmark se uskutečnil 27. listopadu a stánek žákovského parlamentu byl po celou dobu jeho trvání v obležení návštěvníků. Mohli si zde koupit vánoční cukroví, štoly, adventní věnce, ozdoby a jmelí.

Do organizace žákovského projektu se přitom zapojily i obecní úřad, škola a veřejnost. Stánek školákům poskytl byšický obecní úřad, který o akci také informoval na svém webu i v obecním rozhlase. Zaměstnanci školy napekli cukroví a pomohli s výrobou adventních věnců a rodiče a další návštěvníci jarmarku potom na dobročinnou aktivitu přispěli nákupem vystavených výrobků.

„Již nyní se nám podařilo nashromáždit částku 30.000 korun, která bude předána rodině nemocného Ládíka,“ dodala Houšková.

jnd