Děti ze žákovského parlamentu v Byšicích pomáhají nemocnému spolužákovi

Aktivitám pomáhajícím druhým se již čtvrtým rokem věnují děti z žákovského parlamentu při byšické základní škole. Letos se jim podařilo zapojit se do programu Nadace Via a získat z něj výraznou finanční podporu pro svou věc.

Účastníci žákovského parlamentu letos v září zjistili, že jejich spolužák z druhé třídy Ladislav Libich o prázdninách onemocněl leukémií. “Hned jsme přemýšleli, jak bychom jemu a jeho rodině mohli pomoci. Přihlásili jsme se do programu Nadace Via Dobro – druzi,” řekla Miloslava Houšková, která činnost byšického žákovského parlamentu koordinuje.

Nadace svým programem podporuje i propojuje mladé lidi do 26 let, kteří chtějí své nápady, energii a čas věnovat přípravě benefičních projektů. “Nastudovali jsme si podmínky přihlášení do programu a hned jsme se pustili do práce. Sestavili jsme plán benefičních akcí, které v průběhu školního roku pro Ládíka uspořádáme,” uvedla Houšková.

Byšický projekt Pomoc pro Ládíka zahrnuje listopadový vánoční jarmark, v únoru příštího roku bude pokračovat prodejním bazárkem, v dubnu velikonočním “řehtáním” a o měsíc později jej završí byšický “maraton”. Organizátoři po jeho sestavení vyplnili příslušný formulář, pořídili fotografie svého týmu a spolu s motivačním videem jej zaslali Nadaci Via, po třech týdnech plných napětí dostali očekávanou odpověď.

Komise jejich aktivitu zařadila do čtrnáctky podporovaných projektů – získanou částku až do výše 15.000 korun navýší na dvojnásobek, dalších 3500 korun organizátorům zaplatí za realizaci projektu. “Pokud se nám podaří vybrat 30.000 korun a více, získáme další finanční bonus,” pochvaluje si Houšková.

Úspěšná přitom byla již úvodní část projektu. Byšický vánoční jarmark se uskutečnil 27. listopadu a stánek žákovského parlamentu byl po celou dobu jeho trvání v obležení návštěvníků. Mohli si zde koupit vánoční cukroví, štoly, adventní věnce, ozdoby a jmelí.

Do organizace žákovského projektu se přitom zapojily i obecní úřad, škola a veřejnost. Stánek školákům poskytl byšický obecní úřad, který o akci také informoval na svém webu i v obecním rozhlase. Zaměstnanci školy napekli cukroví a pomohli s výrobou adventních věnců a rodiče a další návštěvníci jarmarku potom na dobročinnou aktivitu přispěli nákupem vystavených výrobků.

“Již nyní se nám podařilo nashromáždit částku 30.000 korun, která bude předána rodině nemocného Ládíka,” dodala Houšková.

jnd

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter