Čtyři dohody v kralupském kulturním domě Vltava

Nehřešte slovem, neberte nic osobně, nevytvářejte si žádné domněnky a dělejte vše, jak nejlépe dovedete, přijede divákům v neděli doporučit populární herec Jaroslav Dušek.

Tyto poučky tvoří jádro bestselleru Čtyři dohody mexického spisovatele Dona Miguela Ruize o moudrosti starých Toltéků, která byla poprvé vydána v roce 1997. Od té doby se jí po světě prodalo přes čtyři miliony výtisků. Autor v knize obhajuje osobní svobodu, kterou můžeme získat tehdy, když se zbavíme bezpočtu malých dohod a přesvědčení, která jsme uzavřeli sami se sebou a s ostatními lidmi.

Na motivy této knihy vzniklo divadelní představení, které díky hlavnímu a zároveň jedinému protagonistovi Jaroslavu Duškovi se stalo doslova kultovním. Herec zde vede monolog a vysvětluje tak obecenstvu postupně všechny čtyři zmíněné dohody. Promlouvá na témata jako vzdělávací systém, výchova dětí, partnerské vztahy a vnímání vlastního ega a snaží se prokázat, že celý náš systém je založený na nesmyslném a nerovném soutěžení a honbou za iluzemi.

Inscenace je zpracována v odlehčeném duchu s vtipnou improvizací. O její kvalitě a oblíbenosti vypovídá rychlost a množství vyprodaných představení – ostatně letos již Duška přivítal dlouho předem vyprodaný velký sál Masarykova kulturního domu v Mělníku.

mar

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter