Brandýský víkend ve znamení divadla i literatury

Již devátý ročník brandýského divadelního festivalu „Divadelní Brandýs“ se uskuteční od 8. do 10. září v sále zdejšího kina i a v areálu brandýského zámku.

V pátek od 19.30 hodin vše tradičně zahájí DS Samodiv uvedením inscenace hry „Sebestředná samota“, za kterou její autorka Vanda Zaplatílková Hutařová získala první místo na festivalu současné dramatické tvorby Nová dráma/New Drama 2016 v Bratislavě. Inscenace na hraně virtuální reality a dramedy přináší zajímavý a neotřelý pohled na všechny z nás, kteří trávíme nespočet hodin on-line. Nastavuje tak zrcadlo nemilosrdně kruté realitě paradoxně odcizujících sociálních sítí, internetu a smartfounů.

Rovněž sobotní program proběhne v sále kina a přilehlé kavárny. V 16.30 hodin bude zahájen autorským čtením Arno Seidla a následně Nové divadlo Mělník uvede černou komedii na motivy hry amerického dramatika Josepha Kesselringa Jezinky a bezinky pod názvem „Tetičky“. V 19 hodin to bude scénické čtení Lukáše Štěpánka a ve 20.30 se představí Divadelní soubor Náplavka z Lysé nad Labem. Uvede soaré avantgardních textů a tónů „Nešahej mi na voči!“ Pomstí opilcovo dítě svoji ubohou matku? Vyřeší sci-fi báby problémy světa? A potřebuje dobytek k životu smích? O to všem je tato sešlost absurdních scének, říkanek, písní a tanců. Celý večer zakončí hudební vystoupení DJ Friky.

A neděle bude podobně jako loni opět celá pohádková. A když pohádková, tak na zámku. Nejprve od 10. hodiny na zámeckém nádvoří Divadlo Divadlo uvede představení „Rozárčina postýlka“, od 14 hodin DS Samodiv představí své „Bajky“ a Rodinný klub Klíček uspořádá dětský divadelní workshop. Celé divadelní setkání zakončí pěkně „Vypečená pohádka“ v podání Divadla Černý Petr.

Není tak pochyb, že si užijí velcí i malí příznivci divadelní Thálie.

mar