Ročně skončí v nemocnici se salmonelózou stovky lidí, nejčastěji se s ní potkáme v letních měsících

Salmonelóza je infekce způsobená bakteriemi rodu Salmonella. Mezi hlavní příznaky patří horečka, průjem, bolesti břicha a zvracení. V letních měsících je riziko infekce salmonelózy nejvyšší kvůli zvýšené kazivosti potravin, grilování či cestování. Inkubační doba je obvykle 12 až 72 hodin po požití kontaminované potraviny.

 

Dle Státního zdravotního ústavu dochází k nákaze u člověka zejména po konzumaci kontaminovaných potravin, jako například vajec, nedostatečně tepelně opracovaného masa, zmrzlin obsahujících nepasterizovaná vejce či nepasterizovaného mléka. V ČR nejčastěji dochází k onemocnění při veřejném stravování a při letních rodinných oslavách a grilování, protože salmonele teplé počasí svědčí. „Počet pacientů mezi klienty VZP ČR meziročně setrvale klesá, přesto jich i vloni víc než 4 000 vyhledaly pomoc lékaře a každý pátý z nich byl kvůli salmonele hospitalizován,“ vedla mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová.

Léčba salmonely

Většinu průjmových onemocnění lze zvládnout ambulantně a následně v domácí péči. Základem je příjem dostatečného množství tekutin (při výraznějším průjmu by dospělí měli vypít i 3-4 l). Vhodné jsou nesycené minerálky bez příchutě, černý čaj a rehydratační roztoky. Pomohou i volně prodejné léky k zahuštění stolice.

V některých závažných případech, kdy postižený není schopen přijímat tekutiny, je nutná akutní hospitalizace a rehydratace intravenózně.

Salmonelóza patří k nemocem, které podléhají povinnému hlášení orgánům ochrany veřejného zdraví, tj. např. na krajskou hygienickou stanici.

Prevence onemocnění

Prevence je klíčová k minimalizaci rizika nákazy. Jedním z nejdůležitějších opatření je dodržování základních hygienických pravidel. Zásadní je také řádná tepelná příprava a skladování potravin. Neméně důležitá je i bezpečnost pitné vody.

V případě podezření na salmonelózu je důležité vyhledat lékařskou pomoc, aby byla zajištěna správná diagnóza a léčba.