LiStOVáNí : Miroslav Zikmund slaví 100 let!

Zní to neuvěřitelně, ale je to tak! Ve čtvrtek 14. února oslaví tato cestovatelská legenda sté narozeniny.

Příběh nejslavnější české cestovatelské dvojice H+Z se datuje od roku 1938, kdy se dva čerství maturanti seznámili na schodech před Vysokou obchodní školou v Praze. Zrodilo se celoživotní přátelství. Během okupace, kdy byly vysoké školy uzavřeny, studovali jazyky, překreslovali nedostupné mapy a pracovali na tajném plánu „5“ (pět kontinentů). Po dostudování v roce 1946 předložili ředitelství automobilky Tatra, ministerstvům a úřadům dokonale zpracovaný plán cesty kolem světa. Na první etapu, do Afriky a Ameriky, nevyrazili nejmodernějším automobilem československé výroby jako dobrodruzi, ale coby obchodní zástupci Tatry. Z Prahy odstartovali 22. dubna 1947. Tři a půl roku sjednávali kontrakty, vytvořili 702 rozhlasových a 293 novinových reportáží, natočili 3 celovečerní filmy. Po návratu se pustili do zpracování přivezených materiálů a příprav druhé etapy, na kterou vyrazili 22. dubna 1959. V době největší slávy na jejich přednášku přišlo neuvěřitelných 11 000 lidí. Filmy v kinech byly stále vyprodané, knížky vycházely ve statisícových vydáních.

Avšak jak to bývá u nás „obvyklé“ u významných osobností, hvězdná kariéra cestovatelů, spisovatelů, fotografů a filmařů skončila pro jejich nesouhlas s okupací Československa sovětskými vojsky v roce 1968. Kromě toho jim popularitu u tehdejších mocipánů nepřidala ani publikace „Zvláštní zpráva č. 4“, jenž byla napsána v roce 1964 na základě své předchozí cesty po SSSR, na přímý podnět L. I. Brežněva, a kopii dostali českoslovenští straničtí a vládní představitelé. Vzhledem k obsahu o sovětském hospodářství byla prohlášena za přísně tajnou a uveřejněna až v r. 1990. Knihy připravené k vydání už nikdy nevyšly, další filmy se neodvysílaly a nastalo dvacetileté období zákazu. Až po listopadu 1989 se Miroslav Zikmund dvakrát vydal do Austrálie, v roce 1996 na Sibiř a o čtyři roky později na Šrí Lanku a Maledivy. A opět mohli vyjít jejich cestopisy. V roce 1999 převzali z rukou prezidenta Václava Havla Medaili Za zásluhy II. stupně. Po odchodu Jiřího Hanzelky v roce 2003 Miroslav Zikmund ještě napsal společně s cestovatelem Miroslavem Náplavou knížku „Sloni žijí do sta let“.

Toto výročí si nenechal ujít ani již populární cyklus LiStOVáNí, jenž tak z pestrobarevné žánrové palety udělal jednu výjimku. A tou je právě cestopis. Popasovat se s knihami, které více než po padesáti letech upravil Miroslav Zikmund byla pro autory cyklu opravdová výzva. Cílem tohoto pořadu „Legenda Z+H (Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka)“ je oba přiblížit dnešním generacím, kterým vše připadá tak samozřejmé a netuší, že tihle dva byli a navždy budou opravdoví „frajeři“. Vždyť putovali bez mobilů, internetu a GBS! Pro dnešní mladou generaci nepředstavitelné… Legenda Z+H v českém cestopisu proto nikdy nepomine. A jak už to s LiStOVáNím bývá, dá se s tím očekávat i spousta legrace

A tu si jistě užijí i mělničtí diváci v neděli 10. února od 18 hodin v hudebním sále Masarykova kulturního domu.

mar

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter