Arnika: Podíl spaloven na emisích dioxinů je vyšší, než tvrdí ČEZ

Praha 27. února (ČTK) – Vlivy spaloven na životní prostředí jsou výrazně vyšší, než uvádí dokumentace ČEZ k chystané mělnické spalovně. Uvedla to dnes ekologická organizace Arnika na tiskové konferenci. Dokumentace podle Arniky nadsazuje celkové emise toxických dioxinů pětadvacetkrát a vyvozuje z toho, že dopad spaloven na životní prostředí je zcela zanedbatelný. Podle ČEZ je informace zpochybňovaná Arnikou jen ilustrativním doplňkem dokumentace.

K chystanému zařízení na energetické využití odpadu Horní Počaply na Mělnicku letos ČEZ předložil dokumentaci potřebnou k vyhodnocení vlivů na životní prostředí EIA. Uvádí v ní, že celkové emise dioxinů v Česku jsou 740 g TEQ. TEQ neboli toxický ekvivalent je hodnota, na kterou se přepočítává množství dioxinů podle škodlivosti, dioxiny jsou totiž skupina látek s různou toxicitou. Podle Pavla Gadase z ministerstva životního prostředí, na něhož se Arnika obrátila, jsou ale emise dioxinů v Česku výrazně nižší, za rok 2016 to bylo 29,26 g TEQ.

„Informace, k nimž se vyjadřuje Hnutí Arnika, sloužily pouze jako ilustrativní doplněk dokumentace, na němž je ukázáno, že zařízení na energetické využívání odpadu přispívají k emisím dioxinů jen nevýznamným množstvím,“ uvedla mluvčí ČEZ Alice Horáková. Ke konkrétnímu číslu se nevyjádřila, sdělila ale, že malý podíl spaloven na produkci dioxinů byl v minulosti ověřen vědeckými studiemi. „Poslední provedená inventarizace dioxinů v ČR z roku 2003 uvádí, že podíl spaloven komunálního odpadu činí cca dvě procenta celkové produkce dioxinů,“ uvedla.

Kdyby údaje byly takové, jak uvádí ČEZ, znamenalo by to podle Arniky, že Česko je na tom čtyřikrát hůř než Kazachstán, šestkrát hůře než Rusko, dvacetkrát hůř než Čína a třicetkrát hůře než Indie. Ze všech zemí světa by Česko bylo druhé nejhorší za Keňou. „Abychom si přiblížili, o jaké číslo jde, tak by to odpovídalo maximálnímu možnému příjmu dioxinů pro 14,5 miliardy lidí,“ řekl Jindřich Petrlík z Arniky.

Dioxiny podle něj negativně ovlivňují vývoj u dětí, imunitní a nervový systém a některé jsou karcinogenní. „ČEZu se hodí uvádět vysoké celkové emise, aby zmenšil podíl spalování odpadů na emisích,“ řekl. Dokumentaci ČEZ nazývá „dioxinovou blamáží“.

Arnika vytýká ČEZ také údajně nepravdivý údaj o vzniku dioxinů. Podle dokumentace je to z 82,5 procenta v důsledku přírodních procesů, například při lesních požárech. „Ani pokud by v České republice shořely všechny lesy, nedosáhly by hodnoty toho, co uvádí ČEZ,“ řekl Petrlík. Navíc podle něj ČEZ informuje jen o emisích dioxinů a záměrně opomíjí popílky a popel.

Podle Hany Beranové ze spolku Ekozahrada Pod věží z Horních Počapel se nyní lidé v okolí zvažované spalovny cítí podvádění. „Rádi bychom se dozvěděli skutečná čísla,“ řekla. Spolu s Arnikou spolek napsal otevřený dopis ministru životního prostředí. „Chceme, aby tento způsob matení veřejnosti zarazil,“ řekl Petrlík. Obě organizace zároveň podaly připomínky k procesu EIA, kde na tyto problémy poukázaly.

pak jw mal

http://arnika.org/dioxinova-blamaz-v-rezii-cez