Papírový model kapličky nad mělnickou studnou

Uprostřed náměstí Míru v Mělníku se nachází 56,5 metrů hluboká studna, která byla vyhloubena ve 2. polovině 13. století. Jedná se o nejširší známou studnu v České republice. Její průměr dosahuje až 4,543 m.

Studnu zakrývala šestiboká barokní stavbička připomínající kapličku. O kapličku v pravém slova smyslu se však nejednalo, protože nebyla vysvěcena. Postavena byla v roce 1749. Na střeše se nacházelo 7 soch: sv. Ludmila, sv. Václav, sv. Vavřinec, sv. Florián, sv. Prokop, sv. Jan Nepomucký a na vrcholu Panna Marie. Sochy byly zhotoveny z pískovce. Stavba nad studní v průběhu let chátrala a kvůli špatnému technickému stavu došlo v roce 1893 k její demolici.

Dodnes nám tuto část mělnické historie připomínali jen staré fotografie. Nově si však můžete zhotovit papírový model této stavby, který lze jako vystřihovánku zakoupit za 30,- korun v mělnickém Turistickém informačním centru. O jeho vydání se postaral Mělnický osvětový a okrašlovací spolek. Model v měřítku 1:50 se skládá z malého počtu dílů, proto jeho sestavení a slepení je poměrně jednoduché a zvládne ho i začátečník. Součástí je také podrobný návod, který i úplného laika provede správným postupem krok za krokem až ke zdárnému cíli.

Martin Klihavec, kronikář města Mělníka

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter