Exkurze do poslední neprobádané oblasti, to jsou „Monology vagíny“

Nově zrekonstruovaný divadelní sál mělnického Masarykova kulturního domu přivítá tak první divadelní soubor.

Ve čtvrtek 12. října od 19 hodin pražské Intimní divadlo Bláhové Dáši zde uvede inscenaci podle stejnojmenné knihy americké spisovatelky a dramatičky Eve Enslerové „Monology vagíny“. Tato hra se po svém uvedení rozšířila do celého světa a byla přeložena do více než dvaceti jazyků. Na jejím základě bylo v roce 1998 založeno hnutí V-Day, které se zaměřuje na boj s násilím páchaným na ženách. Na česká jeviště vstoupila v roce 2003, ještě před tím ji však jako svou tisící publikaci vydalo nakladatelství Pragma. Důvody této rychlé popularity jsou pochopitelné a zřejmé, promlouvají z každé stránky. Každá věta, každé slovo dokazuje, že toho o ženském přirození ani o ženách samotných, a tedy o lidech jako takových, moc nevíme. Nebo nechceme vědět. Stydíme se, bojíme se vědět.

Monology, které diváci uslyší, jsou zhutněnými, víceméně doslovně ze života opsanými soukromými dějinami žen. Různých žen typově i povahově, žen s různými osudy a různou schopností čelit osudu. Některé z příběhů jsou na první pohled banální, jiné tančí na vratkém laně nad propastí citového kýče. Jiné zase přicházejí jakoby z onoho světa násilí, brutality, sprostoty, bezcitnosti, světa, kde lidský život obecně má pramalou cenu a ženský život skoro žádnou. Oba póly patří k sobě jako noc a den, setkávají se v nekonečné a bezedné vagíně vesmíru jako v útočišti, poslední vidině naděje pro tonoucí a bludné.

V režii Ireny Žantovské se divákům představí Dagmar Bláhová, Michaela Sajlerová a Jitka Asterová.

Sama režisérka o této hře říká: „Inscenovat tento text Eve Enslerové je pro režiséra výzvou, protože jde o riskantní cestu plnou otazníků a nástrah. Není to totiž obvyklý dramatický kus, nýbrž v našich podmínkách zatím nevídané publicistické divadlo, a proto režisér nevystačí s obvyklou metodou výstavby situací, postav a vztahů. Zde je vystaven nahé a holé realitě, která se neschovává za vymyšlený příběh, a o to nebezpečnější je se s ní utkat. O to uspokojivějším pocitem je, že jste ze souboje s touto výzvou neodešli poraženi.“

mar

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter